USG Doppler aorty brzusznej + konsultacja

Badanie Dopplera jest metodą ultrasonograficzną wykorzystującą tzw. zjawisko Dopplera do oceny przepływu krwi w żyłach i tętnicach. Badanie polega na obserwowaniu długości fali ultradźwiękowej odbijającej się od naczyń krwionośnych. Celem badania jest wykrycie zmian patologicznych takich jak zwężenie lub poszerzenie w obrębie aorty brzusznej. Badanie jest bezbolesne i może być powtarzane bez narażania pacjenta na szkodliwe czynniki.

USG Aplio AW Remedica dysponujemy nowoczesnym aparatem do USG  Canon typ CUS-AA000 Aplio a000. "Aplio-a" marki CANON to aparaty klasy premium, które dzięki otwartej i inteligentnej architekturze stanowi idealną platformę dla najnowszych opracowań w dziedzinie obrazowania. W standardzie aparat jest wyposażony w najnowsze techniki obrazowania. Jego rewolucyjny Advanced Beamformer umożliwia otrzymanie obrazów w najwyższej rozdzielczości. Zakres częstotliwości pracy aż do 18 MHz, precyzyjny tryb ultraszybkiego mikro Dopplera (Superb Microvascular Imaging  ( SMI )) i bogate oprogramowanie pomiarowe pozwalają otrzymać  badania na najwyższym poziomie diagnostycznym. 

Cel badania: Ocena wymiarów aorty, wykluczenie tętniaka aorty, diagnostyka dolegliwości bólowych jamy brzusznej.

Kiedy udać się na USG Doppler aorty brzusznej?
Głównie na badanie ultrasonograficzne aorty brzusznej udają się osoby z podejrzeniem tętniaka aorty. Wśród czynników ryzyka oraz niepożądanych objawów wskazujących na potrzebę wykonania niniejszego badania wymienia się:

  • wiek powyżej 65. roku życia;
  • występowanie tętniaka bądź zmian miażdżycowych u członków rodziny;
  • nietypowy ból pleców lub kręgosłupa;
  • palenie papierosów;
  • nadwagę lub otyłość.

Jak przygotować się do badania USG Doppler aorty brzusznej?
W przypadku badania aorty brzusznej wymagana jest poczynienie pewnych przygotowań. Na trzy dni przed badaniem pacjent powinien zacząć przyjmować symektykon (np. espumisan) oraz stosować lekkostrawną dietę. W dniu badania należy unikać palenia papierosów oraz żucia gumy. Ponadto na badanie należy stawić się na czczo. Niezastosowanie się do wskazanych zasad może doprowadzić do sfałszowania wyników badania, bądź nawet uniemożliwi jego wykonanie.