Suche igłowanie

Suche igłowanie jest bardzo skutecznym sposobem leczenia bólu mięśniowo-powięziowego w połączeniu z techniką manualną i dokładnym planem leczenia osób z przewlekłym i ostrym bólem mięśniowo-powięziowym.
 
Suche igłowanie (dry needling) to nowatorski zabieg polegający na terapii mięśniowo-powięziowych punktów spustowych za pomocą igieł akupunkturowych  zazwyczaj o grubości 150-300 mikrometrów i długości od 15-50mm. Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe (MPPS) mogą pojawiać się w okolicach brzuśca mięśniowego, w powięziach, na przebiegu włókien mięśniowych powierzchownych i głębokich. Główną przyczyną powstania MPPS są przeciążenia układu ruchu, urazy, naciągnięcia, długotrwała praca statyczna. Duży wpływ ma także stres, napięcie emocjonalne, problemy metaboliczne, niedobór witamin i mikroelementów (w szczególności witamin z grupy B oraz magnezu).
 
Punkty spustowe
Można je podzielić na:
  • aktywne-to takie, które powodują ból w spoczynku nasilający się w trakcie skurczu i rozciągania mięśnia,
  • nieaktywne-to takie, które nie powodują bólu w spoczynku, ale w wyniku nacisku wyczuwalna jest ich obecność.
Cecha charakterystyczna punktów spustowych jest fakt, że ból może być odczuwalny w odległym miejscu od źródła oraz może mieć charakter parestezji. Może także towarzyszyć reakcja drżeniowa (drżenie mięśnia na krótkim odcinku, zanikające w odległości niewielkiej odległości od miejsca, w którym powstało), w wyniku prześlizgnięcia się palcami po tym paśmie).
Suche igłowanie polega na zlokalizowaniu punktu spustowego wbiciu igły w zlokalizowany punkt i wywołaniu reakcji drżeniowej. W trakcie całego procesu staramy się maksymalnie zredukować reakcję drżeniową na wbicie igły.  Terapia jest tym skuteczniejsza im celniej zlokalizujemy punkt spustowy i precyzyjnie trafimy igłą. Po wyciągnięciu igły punkt możemy opracować za pomocą terapii mięśniowo - powięzowej.
 
Suche igłowanie powoduje:
  • Rozluźnienie mięśnia
  • Poprawę elastyczności.
Wskazania do terapii:
• bóle głowy różnego pochodzenia, w tym zarówno ostre, np. migrenowe jak i przewlekłe, tzw. napięciowe bóle głowy
• bóle mięśni karku i szyi, w tym pourazowe po wypadkach samochodowych lub przeciążeniowe (siedzący tryb życia)
• bóle barku często dodatkowo ograniczające znacznie jego ruchomość lub promieniujące do kończyny górnej
• bóle kręgosłupa lędźwiowego i/lub okolicy pośladków
• bóle kończyn górnych (często z drętwieniem ręki)
• bóle kończyn dolnych, w tym tzw. stopa biegacza.
 
Suche igłowanie z pozoru przypomina zabieg akupunktury, ale jedynym podobieństwem są igły, których używamy do nakłuwania punktów spustowych. W tradycyjnej akupunkturze działamy w celu poprawy przepływu energii w kanałach energetycznych poprzez nakłuwaniu meridianów. Natomiast w suchym igłowaniu naszym celem jest lokalizacja mięśniwo-powięziowych punktów spustowych.
Typową reakcja pozabiegową na suche igłowanie mogą być siniaki, lub 1-2 dniowa przeczulica i bolesność miejsca nakłuwanego. Po zabiegu fizjoterapeuta wykonuje masaż w celu rozluźnienia powiązowego.
Zabieg powinien być powtórzony raz do dwóch razy w tygodniu.
Przeciwskazania do suchego igłowania:
żylaki, zakrzepica, owrzodzenia, różnego rodzaju, niezdiagnozowane złamania, osteoporozę, miejscowe i ogólne uszkodzenia skóry, infekcje, obrzęki limfatyczne, gorączkę, a także zbyt duży ból podczas terapii.
 
Fizjoterapeuta:

Zapisy pod nr tel. 606887887